Biruni Laboratuvarları Çalışma Saatleri

 |  Haftaiçi: 08:30-18:30 Cumartesi: 08:30-17:00
ANASAYFA

BİRUNİ KİMDİR?

BİRUNİ KİMDİR? - Biruni Laboratuvarı - 444 1 864

Ebu Reyhan El-Biruni

Farmakolog, astronom, biyolog, jeolog, sosyolog, matematikçi, dilbilimci ve filozof Ebu Reyhan El-Biruni günümüzden yaklaşık bin yıl önce yaşamış, çağını aşan evrensel bir bilim adamıdır. Biruni aynı zamanda büyük bir hekimdir. Yaşamının son döneminde yazdığı "Kitab-ül saydala fi l-tıb" adlı eseri İslam ortaçağınının en önemli Materia Medica'larından birisi olarak kabul edilir.

Bilimsel düşünceye yürekten bağlı kişiliği, çağının olumsuz siyasal koşulları içerisinde özveri ile hazırladığı eserleri bilim dünyasına önemli katkılar sağlamıştır. Diğer uygarlıkların ürünlerine hoşgörü ve saygıyla yaklaşmış olması, onu üstün kılan önemli bir özelliktir.

 

"Tıbbın en önemli gerçeklerinden birisi, tıpla ilgilenen kişilerin doğa bilimlerini de incelemeleri ve doğa yasalarını tam anlamıyla kavrayabilmiş olmalarıdır. Ne yazık ki çağımızda insanlar kulaktan dolma bilgilerle yetinmektedirler. Ancak ustalardan sanatının temel özelliklerini yılmadan öğrenip, bunları gereğince uygulayabilenler ustalığa ulaşmayı umabilirler." Kitab - ül Saydala fi l-tıb